Php Nedir ? Php İle Neler Yapılabilir ?

Php Nedir ? Php İle Neler Yapılabilir ?

PHP NEDİR ?

PHP cok geniş bir kitle tarafından kullanılan, html içine gömülebilen ve web tabanlı projelerde tercih edilen bir betik dilidir.Günümüzde en popüler dillerden birisi PHP; açılımı(Hypertext Preprocessor) yani Köprü Yazı Önişlemcisi.

1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin ilk kez enkarnasyonu, C programlama dilinde yazılmış bir basit ortak ağ geçidi arabirimi(CGI) ikili dosyalarıydı.

1997 yılına kadar PHP3 versiyonuna kadar güncellendi.2000 yılında web sunucusu desteği , HTTP oturumları, kullanıcı girişi ile daha güvenli kullanım yolları, yeni dil yapıları ve diğer temel özellikleri içeren bir güncelleme ile PHP 4 yayınlandı.

Uzun süren geliştirme ve bir kaç sürümden sonra PHP 5 Temmuz 2004’de piyasa sürüldü. 2015 Yılında PHP 7 yayınlandı , PHP 5 sürümünden 2 kat daha hızlı ve daha az ön bellek kullanımı sağlayan PHP 7 şuan dünyada en popüler sitelerde kullanılıyor.

PHP’nin resmi sitesinde bulunan verilere göre 2013 yılında 244 milyon site PHP dilini kullanıyordu.Şuan bu rakamı tahmin etmek bir hayli zor tabi.Rasmus Lerdorf’un PHP 7 ile ilgili test ve performans raporlarını içeren bilgiyede erişmek mümkün.Günümüzde 5 Milyondan fazla PHP geliştiricisi olduğu biliniyor.

 

PHP İLE NELER YAPILABİLİR ?

Php ile neler yapılabilir ? sorusuna cevap vermek biraz uzun ve detaylı olması gerekmekte.Aslında bana göre hayal edebileceğimiz bir çok şeyi php ile yapabiliriz.Günümüzde işleri kolaylaştıran çözümler,programlar,hesap kitap,oyun vb. Aklınıza gelen bir çok şeyi PHP ile yapabiliriz.Php ile neler yapılabilir ? sorusuna kısıtlı bir cevap vermek cokta yakışık almayacaktır.Ama aklınızda canlanması için bir kaç örnek vermem gerekirse;

  1. CMS(İçerik Yönetim Sistemleri) Örn. Wordpress
  2. Dinamik(Değişken) Sayfalar
  3. Forumlar
  4. E-Ticaret Sistemleri
  5. Online Oyunlar
  6. Web Tabanlı Botlar
  7. Veri Depolama Sistemleri

 

PHP KULLANAN SİTELER

Günümüzde cok popüler bir dil olan PHP dilini en popüler sitelerden hangileri kullanıyor bir kaç örnek vermek istiyorum.Örneğin Facebook,Flickr,Yahoo,Proprofs,Friendster,Wikipedia,Wordpress ve Twitter gibi uluslararası büyük markalar PHP dilini kullanmaktadırlar.Tüm bu siteler PHP’inin güçünün sadece bir kaçı ve tahminimce PHP dili popülerliğini uzun süre kaybetmeyecek gibi gözüküyor.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bilgisayar programcılığı mezunu.Web teknolojileri ile yakından ilgili kendini Full Stack Developer olarak tanımlıyor, deneyimlerini ve öğrendiklerini sizlere faydalı olacağını düşünerek bu blogda paylaşıyor. Hayvansever,sessiz sakin içinizden birisi :)

İlgili Yazılar

YORUM YAPIN