Localhostta Seo Araçları Kullanımı

Localhostta Seo Araçları Kullanımı

LOCALHOSTTA SEO ARAÇLARI KULLANIMI

Merhabalar bugün bir çok geliştiricinin büyük bir sorunu olan localhostta seo araçları kullanımı konusunu işleyeceğiz.

Local bilgisayarımızda geliştirdiğimiz web sayfalarının internet üzerinde bazı testler/değişikler yapmamız gerekir fakat localhostta calıştığımız için dosyalarımız haliyle private durumdadır bu yüzden dosyalarımızı barındırma servisine aktarmak ve bu işlemleri yapmak pekte pratik değildir.

İşte burada localhostta seo araçları kullanımı için NGROK ve SERVEO yardımımza yetişiyor. Peki nasıl localhostta seo araçlarını kullanacağız ? Ngrok kullanımı ile başlayalım;

NGROK NEDİR ? NGROK KULLANIMI NASILDIR ?

Öncdelikle ngrok’un resmi web sitesine giderek exe yi indirirek başlayalım. Zip dosyasındaki exe yi calıştırdığımızda karşımıza gelen ekran;

 

ngrok-kullanimi

Ngrok http 80 yazarak localhostumuzu public’e acmış oluyoruz.Kırmızı ile işaretlenmiş yerdeki link ile localhostumuza internet üzerinden erişebilir seo araçlarını kullanabiliriz.

localhostta-seo-kullanimi

Exe kapatıldığında ise erişim kesilir.Yine gelen ekranda subdomain için ve diğer açıklamar yer almakta isterseniz inceleyebilirsiniz.İsterseniz şimdi diğer alternatifimiz olan SERVEO’ya bakalım.

 

SERVEO NEDİR ? SERVEO KULLANIMI NASILDIR ?

Serveo resmi sitesine gidiyoruz ve exeyi işletim sistemimize göre indiriyoruz.İndirilen exe’yi açtıktan sonra Calıştır kısmından cmd yazıp terminal ekranını açıyoruz.

Terminalimize ssh –R 80:localhost:80 serveo.net yazıp enterliyoruz tabi burada önemli olan sizin localhostta kullandığınız port numarasına göre localhost:80 kısmını kendi portunuzu yazmanız gerekmekte varsayılan olarak kullanılan portlar 80 ve 8080 ‘dir.

Serveo bizim için bir subdomain oluşturuyor aşağıdaki resimde görebilirsiniz.G’ye basıp oturumu başlatıyoruz.

servio-kullanimi-seo-araclari-localhost

Sonrasında serveonun bize vermiş olduğu linke tıklıyoruz ve BİNGO ! Artık localhost’ta yaptığımız her değişiklik anında test ediliyor ve erişebiliyor olucak.

servio-port-acma-lokal-seo

NGROK VS SERVEO

Peki NGROK mu yoksa SERVEO mu ? İkisinide kullanmış ve test etmiş birisi olarak NGROK hem daha hızlı hemde daha fazla seçenek sunuyor tabi bu benim fikrimden ibarettir.

Sizde deneyimleyip kendinize uygun olanı kullanabilirsiniz.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşcakalın..

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bilgisayar programcılığı mezunu.Web teknolojileri ile yakından ilgili kendini Full Stack Developer olarak tanımlıyor, deneyimlerini ve öğrendiklerini sizlere faydalı olacağını düşünerek bu blogda paylaşıyor. Hayvansever,sessiz sakin içinizden birisi :)

İlgili Yazılar

YORUM YAPIN